UZEBİM, yaz döneminde tüm öğrencilerimize ve öğretim elemanlarımıza başarılar diler.

Uzaktan Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Merkezi UZEBİMÖğrenim Yönetim Sistemi olarak Moodle adı verilen açık kaynak kodlu yazılımı kullanmaktadır. Sistem, derslere ait tüm ders materyalleri, duyurular, ders izlenceleri, ödevler, ödevlerden alınan notlar, genel başarıya ilişkin raporlar ve e-sınavlar gibi pek çok modülü içinde barındırmaktadır. Sistemde Google Hangout Meet ile canlı dersler yapılır. 

Öğrencilerin ders materyallerini ve canlı dersleri takip etmesi beklenmekle birlikte, katılamayan öğrenciler için derslerin video kayıtları sisteme eklenmektedir.

Eğer siz:

diyorsanız Uzaktan Eğitim (UE) için hazırsınız demektir!

Uzaktan eğitim alan öğrencilerimiz kampüsümüze gelmeden, istedikleri yer ve zamanda, eğitim ve öğrenim adına bilmeleri gereken sistemlerin kullanımı ve kaynaklara nasıl erişebileceklerinin bilinmesi ile uyum başlar. Uzaktan eğitimde derslere katılabilmeniz için internet bağlantısı olan bir cihaz yeterlidir. 

Bunun için Üniversitemizin sunduğu tüm elektronik  ortamları bilmeli ve kullanabilmelisiniz!

Daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Uzaktan eğitim sürecinde derslere ilişkin güncel bilgilerin ve duyuruların takip edilmesi oldukça önemlidir. Canlı derslerin gün ve saati ilgili öğretim elemanı tarafından size duyurulur. 

Bunun yanı sıra ders materyallerini, canlı dersler ile kayıtlarınıödevleri ve her ünitenin sonunda eklenen değerlendirme sorularını incelediğiniz ve zaman ayırdığınızda başarılı olursunuz.

Uzaktan Eğitim kişinin tamamen öğrenme sorumluluğunu kendisinin almasını gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte bağımsız çalışabilen ve belirtilen elektronik ortamları takip ederek uyabilen öğrenciler başarılı olmaktadır. 

Üniversitemiz, sunmuş olduğu derslere "herkese açık" politikasıyla yaklaşmaktadır. Öğretim elemanlarımızı ve öğrencilerimizi birbirleriyle bilgi paylaşarak ve birbirlerinden öğrenerek bilgiyi çoğaltmaya ve yeni bilgi üretimine katkı koymaları için her zaman teşvik ediyoruz. 

Bu süreçte öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin ders materyallerine erişirken ve bunları paylaşırken etik ve profesyonellik çerçevesinde hareket etmeleri beklenmektedir. Öğrenme amaçlı dahi olsa, ders sayfalarında paylaşılan materyallere erişim sağlanırken etik ilkeler gözetilmeli ve ders hocasının izni alınmalıdır.

Tüm öğretim materyalleri ile video, ses ve görüntü kayıtlarının öğretim elemanlarımız için “kişisel veri” olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu süreçte sunulan dijital veriler, herhangi bir cihaz kullanılarak kayıt altına alınmamalı, sosyal medya platformlarında da paylaşılmamalıdır.

Öğrencilerimizin bu süreç içerisinde kendilerine sunulan tüm dijital materyalleri öğrenme süreçleri için kullanacağına ve başka ortamlarda kullanmayacağına olan güvenimiz tamdır.

Yüz yüze eğitimin devam ettiği dönemde kullanılan ders programlarındaki gün ve saatlerde her ders için Canlı Ders yapılır. Bu dersler ile ilgili bilgiler UZEBIM ders sayfalarında duyurulur. Canlı derslere tablet, bilgisayar, laptop... vb cihazlar ile girilebilir. Daha sonra canlı ders kaydının gün içinde tekrar tekrar izlenebilmesi için ders sayfasına eklenir. 

Canlı derslere ve bu ders video kayıtlarına Üniversitemiz tarafından size verilmiş e-mail adresine bağlı hesabınız (Ör: 20192020@std.neu.edu.tr) tarayıcınızda (Internet Explorer, Chrome... vb) açık iken herhangi bir problem yaşamadan erişim sağlayabilirsiniz. Bu e-mail hesabının şifresi Einstein hesabınıza giriş için kullandığınız şifrenin aynısıdır. Bu adres ile giriş yapabilmek için kişisel Gmail ve benzeri mail hesabınızdan çıkış yapmanız gereklidir.

Covid-19 salgını nedeniyle 2019-2020 Bahar Döneminde uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilen tüm derslerinizin değerlendirme süreci de uzaktan eğitim şeklinde olacaktır. Derslere yönelik en uygun değerlendirme biçimleri öğretim elemanları tarafından seçilecektir. Sınavlara tablet, bilgisayar, laptop... vb cihazlar ile girilebilir. Özellikle, internet, bilgisayar gibi olanakları yeterli olmayan ve teknik sıkıntılar yaşayan öğrencilerimiz için eş-zamansız değerlendirme biçimleri de sunulacaktır. Dersinizde e-sınav gibi uygulamalar varsa ve teknik açıdan sorun yaşıyorsanız e-sınavlar yerine öğretim elemanları tarafından sizlere sunulan alternatif eş-zamansız değerlendirme biçimlerini de seçme şansınız bulunmaktadır. Her dersiniz için değerlendirme biçimleri ve imkanlarınıza göre tercih haklarınız ders hocalarınız tarafından UZEBIM platformunda sizlere duyurulacaktır.

İçinde bulunduğumuz beklenmedik bu süreçte tüm kaynaklarımız ile hep birlikte çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Dersler veya sınavlar esnasında herhangi bir teknik aksaklık durumunda kesinlikle hiçbir öğrencimizin mağdur edilmeyeceğini bildirir, sitemizin ana sayfasında ve ders sayfalarında yapılan duyuruları dikkatli bir şekilde takip etmenizi öneririz. 

Duyuru! Online Mezuniyet Tören Kayıtları...

Sevgili öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız için güzel birer anı niteliğinde olan Online Mezuniyet Tören kayıtları için BURAYA tıklayınız.

Dersleri ara Yardımı