UZEBİM, 2022-2023 Güz Döneminde tüm öğrencilerimize ve öğretim elemanlarımıza başarılar diler.

Uzaktan Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Merkezi UZEBİMÖğrenim Yönetim Sistemi olarak Moodle adı verilen açık kaynak kodlu yazılımı kullanmaktadır. Sistem, derslere ait tüm ders materyalleri, duyurular, ders izlenceleri, ödevler, ödevlerden alınan notlar, genel başarıya ilişkin raporlar ve e-sınavlar gibi pek çok modülü içinde barındırmaktadır. Sistemde Google Hangout Meet ile canlı dersler yapılır. 

Öğrencilerin ders materyallerini ve canlı dersleri takip etmesi beklenmekle birlikte, katılamayan öğrenciler için derslerin video kayıtları sisteme eklenmektedir.

Eğer siz:

diyorsanız Uzaktan Eğitim (UE) için hazırsınız demektir!

Uzaktan eğitim alan öğrencilerimiz kampüsümüze gelmeden, istedikleri yer ve zamanda, eğitim ve öğrenim adına bilmeleri gereken sistemlerin kullanımı ve kaynaklara nasıl erişebileceklerinin bilinmesi ile uyum başlar. Uzaktan eğitimde derslere katılabilmeniz için internet bağlantısı olan bir cihaz yeterlidir. 

Bunun için Üniversitemizin sunduğu tüm elektronik  ortamları bilmeli ve kullanabilmelisiniz!

Daha fazla bilgi için lütfen buraya tıklayın.

Uzaktan eğitim sürecinde derslere ilişkin güncel bilgilerin ve duyuruların takip edilmesi oldukça önemlidir. Canlı derslerin gün ve saati ilgili öğretim elemanı tarafından size duyurulur. 

Bunun yanı sıra ders materyallerini, canlı dersler ile kayıtlarınıödevleri ve her ünitenin sonunda eklenen değerlendirme sorularını incelediğiniz ve zaman ayırdığınızda başarılı olursunuz.

Uzaktan Eğitim kişinin tamamen öğrenme sorumluluğunu kendisinin almasını gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte bağımsız çalışabilen ve belirtilen elektronik ortamları takip ederek uyabilen öğrenciler başarılı olmaktadır. 

Üniversitemiz, sunmuş olduğu derslere "herkese açık" politikasıyla yaklaşmaktadır. Öğretim elemanlarımızı ve öğrencilerimizi birbirleriyle bilgi paylaşarak ve birbirlerinden öğrenerek bilgiyi çoğaltmaya ve yeni bilgi üretimine katkı koymaları için her zaman teşvik ediyoruz. 

Bu süreçte öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin ders materyallerine erişirken ve bunları paylaşırken etik ve profesyonellik çerçevesinde hareket etmeleri beklenmektedir. Öğrenme amaçlı dahi olsa, ders sayfalarında paylaşılan materyallere erişim sağlanırken etik ilkeler gözetilmeli ve ders hocasının izni alınmalıdır.

Tüm öğretim materyalleri ile video, ses ve görüntü kayıtlarının öğretim elemanlarımız için “kişisel veri” olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu süreçte sunulan dijital veriler, herhangi bir cihaz kullanılarak kayıt altına alınmamalı, sosyal medya platformlarında da paylaşılmamalıdır.

Öğrencilerimizin bu süreç içerisinde kendilerine sunulan tüm dijital materyalleri öğrenme süreçleri için kullanacağına ve başka ortamlarda kullanmayacağına olan güvenimiz tamdır.

Yüz yüze eğitimin devam ettiği dönemde kullanılan ders programlarındaki gün ve saatlerde her ders için Canlı Ders yapılır. Bu dersler ile ilgili bilgiler UZEBIM ders sayfalarında duyurulur. Canlı derslere tablet, bilgisayar, laptop... vb cihazlar ile girilebilir. Daha sonra canlı ders kaydının gün içinde tekrar tekrar izlenebilmesi için ders sayfasına eklenir. 

Canlı derslere ve bu ders video kayıtlarına Üniversitemiz tarafından size verilmiş e-mail adresine bağlı hesabınız (Ör: 20192020@std.neu.edu.tr) tarayıcınızda (Internet Explorer, Chrome... vb) açık iken herhangi bir problem yaşamadan erişim sağlayabilirsiniz. Bu e-mail hesabının şifresi Einstein hesabınıza giriş için kullandığınız şifrenin aynısıdır. Bu adres ile giriş yapabilmek için kişisel Gmail ve benzeri mail hesabınızdan çıkış yapmanız gereklidir.

*YENİ DUYURU, Yaklaşan değerlendirme sürecinde vize sınavlarımızın geçerli ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi için Safe Exam Browser (SEB) isimli uygulama kullanılmalıdır. SEB öğrencilerin sınavı başlatmaları ile tüm tarayıcıları kilitlemekte ve sınav ekranından çıkışlarını önlemektedir.

*YENİ DUYURU, Sevgili öğrencilerimiz SEB KURULUMU ile ilgili videoya ulaşmak için BURAYA tıklayınız.

*YENİ DUYURU, Sevgili öğrencilerimiz sınavlar için Safe Exam Browser (SEB) kullanımında olası sorunlar ve çözümleri için BURAYA tıklayınız.

Sınav sırasında, öğrenciler Google Meet odalarına eklenerek kamera açılması ile Eğitimci tarafından sanal gözetmenlik yapmaktadır.

Öğrencilerimiz akıllı telefon üzerinden sınavlara giriş yapamazlar Yeterli donanımı olmayan öğrencilerimiz kampüs içindeki lablarda sınavlara katılabilirler. 

Öğrencilerin sınavlardan önce uygulamayı BURAYA tıklayıp yönergeler yardımı ile indirerek bilgisayarlarında çalışır durumda olduğundan emin olmaları gerekmektedir.

*Duyuru! Onur ve Yüksek Onur Belgeleri ile ilgili...

Onur ve Yüksek Onur Belgesi almaya hak kazananmış öğrencilerimiz isim listelerine BURAYA tıklayıp erişebilir, belgelerini online olarak indirebilirler.

*Duyuru! Ders Kayıtlarıyla İlgili Bilgilendirme...

Sevgili öğrencilerimiz ders kayıtları ile ilgili bilgi almak ve Ders Seçimi Kılavuzu için BURAYA tıklayınız.

Dersleri ara ile yardım